دستگاه سه محور سی ان سی فرز و چوب CNC

دستگاه سی ان سی (CNC) چیست؟

در این مقاله قبل از هر چیز توضیح می دهیم دستگاه سی ان سی چیست، سپس به صورت مختصر انواع این دستگاه را معرفی می کنیم، نکاتی را در مورد خرید دستگاه CNC ذکر می کنیم و در ادامه به ایمنی و طرز کار با دستگاه CNC می پردازیم. اما قبل از هر چیز باید بدانیم CNC به چه معناست.

مشاهده مشخصات دستگاه های منشور سیمین

CNC مخخف چیست؟

CNC یک مخفف انگلیسی از عبارت Computer Numerical Control است. این عبارت به معنای کنترل رقمی رایانه ای است که مفهوم آن راهبری و کنترل ماشین آلات صنعتی با استفاده از رایانه (کامپیوتر) است. دستگاه CNC  ابزاری است که می تواند با استفاده از رایانه بر روی فلز یا چوب تغییراتی را ایجاد کند.

دستگاه سی ان سی چیست؟

اگر هنوز نمی دانید دستگاه CNC چیست ادامه این توضیحات پاسخ مناسبی به سوالات شما خواهد بود. این دستگاه در واقع یک فرز صنعتی است که با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری کنترل و هدایت می شود. این نرم افزارها دخالت انسان در برش و شکل دادن چوب را به حداقل می رساند. با استفاده از این دستگاه فرد می تواند تمام طرح های فرز کاری و ماشین کاری چوب را با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی مناسب آماده کند و باقی کارها را به عهده دستگاه CNC بگذارد.

دلیل احتیاج به دستگاه CNC آن است که در تولید قطعات ظریف و ریز و همین طور قطعاتی که در ساخت آن نیاز به دقت و اندازه گیری های بسیار بالایی وجود دارد انسان ممکن است خطا کند اما این دستگاه با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری با کمترین خطای ممکن آن قطعات را به خوبی خواهد ساخت. دستگاه CNC انواع متفاوت دارد که در این مطلب قصد داریم توضیحاتی در خصوص دستگاه CNC چوب را با هم مرور کنیم. با ما همراه باشید.

از این دستگاه در ساخت وسایل چوبی مانند کابینت و مبل، کارهای ظریف مانند تندیس و قاب عکس و سایر وسایلی که با چوب می توان ساخت و نیاز به ظرافت و دقت دارد استفاده می شود.

انواع دستگاه سی ان سی (CNC) چوب

دستگاه تراشکاری CNC مناسب چوب به دو دسته عمودی و افقی تقسیم می شوند. عملکرد این دو دسته شباهت بسیاری به هم دارد اما تفاوت در روش کار باعث می شود که از هر کدام از این دو دسته در صنایع و کارهایی خاص استفاده شود. . همچنان ما دستگاه های cnc سه محور و چهار محور نیز ، داریم که در ادامه به آن ها میپردازیم.

دستگاه سی ان سی چوب عمودی

دستگاه برش چوب CNC عمودی سازگاری بالایی دارد و از قیمت پایین تری نسبت به مدل افقی برخوردار هستند. اسپیندل این دستگاه در سر جای خود ثابت است و ابزار برش آن به صورت عمودی حرکت می کند. حرکت عمودی این دستگاه باعث شده برای دریل کاری و سوراخ‌کاری بهترین انتخاب باشد.

دستگاه سی ان سی چوب افقی

در دستگاه تراشکاری CNC افقی، حرکت کرده و همین نوع حرکت آن را به یک ابزار محبوب و کار آمد برای کارگاه های بزرگ و کوچک تبدیل کرده است. از این دستگاه به عنوان دستگاهی که می تواند زمان پروژه های بزرگ را کاهش دهد یاد می شود. این دستگاه نسبت به مدل عمودی دستگاه سی ان سی گران تر است اما با توجه به درخواست و کارایی بالا بسیاری از شرکت ها اقدام به تولید آن می کنند.

این دستگاه دارای یک میز چرخشی یکپارچه است. این یکپارچگی به انعطاف پذیری بیشتر برای برش زاویه های پیچیده کمک می کند. بازوی بالایی استفاده شده است. در این دستگاه از هر دور طرف آربور دستگاه را مهار می کند. این دستگاه ها معمولاً استحکام بالایی دارند و می توانند برش های سنگین تری نسبت به مدل افقی انجام دهند. همان گونه که گفته شد از سرعت بالاتری نسبت به مدل افقی نیز برخوردار هستند.

نکته مهم در مورد انواع دستگاه CNC این است که این مسئله در قیمت دستگاه سی ان سی تاثیر بسیار زیادی دارد و قیمت آن با توجه به نوع آن کاملا متفاوت است.

راهنمای خرید دستگاه سی ان سی (CNC)

دستگاه های CNC چوب از تنوع نسبتاً بالایی برخوردار هستند. این تنوع شامل عمودی یا افقی بودن آن، اندازه دستگاه و دیگر فاکتورهای دستگاه است. در هنگامی که قصد خرید دستگاه را دارید باید در خصوص دستگاه CNC مورد نیاز خود اطلاعاتی کسب کنید تا راحت تر بتوانید آن را از میان دستگاه های موجود انتخاب و خریداری نمایید.

از مهم ترین فاکتورهایی که باید به آن توجه کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعداد الکتروموتور استفاده شده در دستگاه
 • قدرت دستگاه بر مبنای اسب بخار
 • ولتاژ مصرفی و مورد نیاز دستگاه
 • افقی یا عمودی بودن دستگاه
 • جنس ستون و بدنه که می تواند عامل مهمی در میزان استحکام دستگاه باشد.
 • سرعت اسپیندل (دور در دقیقه)
 • تعداد دنده اسپیندل (8 یا 12 دنده)
 • میزان ظرفیت دریل کاری و سوراخ‌کاری دستگاه
 • ظرفیت فرز کاری دستگاه
 • فاصله بین اسپیندل تا میز دستگاه
 • تحمل وزن دستگاه برای قطعاتی که قرار است بر روی آن کار شود.
 • محدوده قطر دستگاه دریل کاری
 • تعداد محورهای دستگاه
 • گارانتی و نصب
 • دقت ماشین CNC

این‌ ها مهم ترین عواملی هستند که اگر اطلاعات مناسب در خصوص آن را داشته باشید می توانید به راحتی دستگاه CNC چوب خود را از میان مدل های مختلف انتخاب نمایید.

ایمنی دستگاه سی ان سی چوب

دستگاه های CNC را می توان در میان دستگاه های امن طبقه بندی کرد. البته این امنیت باعث نمی شود که در هنگام کار با این دستگاه دقت کافی را نداشت. کوتاهی افرادی که با این دستگاه کار می کنند گاها می تواند فاجعه بار باشد و خطرات شدید جانی را برای آن‌ها به ارمغان بیاورد. برخی از نکات باید در هنگام کار با این دستگاه رعایت شود.

از مهم ترین نکاتی که در هنگام کار با دستگاه CNC چوب باید به آن دقت کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم تماس دست با ابزار برشی دستگاه
 • عدم استفاده از ابزار های الکترونیکی برای سفت کردن مهره آربور
 • نصب ابزار برشی را برای آخرین مرحله تنظیم دستگاه بگذارید.
 • قطعات سنگین را با کمک دیگران جا به جا کنید.
 • برای تمیز کردن دستگاه حتماً آن را خاموش کنید.
 • دستور العمل های شرکت سازنده را به خوبی مطالعه کنید.
 • تجهیزات ایمنی را در هنگام کار با دستگاه فراموش نکنید.

نحوه کار و طراحی با دستگاه سی ان سی به چه شکل است؟

کار با ماشین سی ان سی در صورت داشتن اطلاعات کافی ساده است. برای کار با این دستگاه ابتدا باید طرح مورد نظر را با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی مانند اتوکد یا تری دی مکس آماده کرد. طراحی آماده شده را بر مبنای زبان برنامه نویسی G-Code آماده کرد و در اختیار نرم افزار دستگاه CNC قرار دهید. سپس با استفاده از صفحه کنترل، مشخصات لازم را وارد کنید و دستگاه را روشن کنید. با روشن شدن دستگاه اسپیندل به حرکت در می‌آید و طرح مورد نظر با استفاده از آن و ابزار برشی بر روی چوب حک خواهد شد. پیشنهاد می کنیم در مورد این موضوع مقاله کار با دستگاه CNC را مطالعه کنید. در این مقاله توضیحات کاملی ارائه داده ایم.

سوالات رایج در مورد دستگاه CNC

در این بخش و در پایان مقاله به سوالات رایجی که برای شما کاربران عزیز در مورد دستگاه های CNC به وجود آمده پاسخ خواهیم داد:

قیمت دستگاه سی ان سی چقدر است؟

نکته مهم در مورد قیمت دستگاه سی ان سی این است که قیمت این محصول با توجه به نوع آن کاملا می تواند متفاوت باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قیمت دستگاه های CNC پیشنهاد می کنیم به مقاله قیمت دستگاه CNC مراجعه فرمایید.

قیمت فرز CNC سه محور و چهار محور چقدر است؟

تفاوت قیمت فرز CNC سه محور و چهار محور : این دو نوع دستگاه باهم کمی متفاوت هستند چه از لحاظ قیمتی و چه از لحاظ کاربردی و برای دریافت مقایسه این دو از لحاظ قیمت و کیفیت به لینک های پیشنهادی در انتهای همین صفحه نگاهی بندازید

برای خرید دستگاه سی ان سی از چه طریق اقدام کنیم؟

دستگاه تراشکاری CNC مناسب چوب به دو دسته عمودی و افقی تقسیم می شوند. عملکرد این دو دسته شباهت بسیاری به هم دارد اما تفاوت در روش کار باعث می شود که از هر کدام از این دو دسته در صنایع و کارهایی خاص استفاده شود. پیشنهاد می کنیم پس از شناسایی نیاز خود و انتخاب دستگاه مد نظر نسبت به خرید از نمایندگان معتبر اقدام کنید. برای کسب مشاوره نیز میتوانید با شماره تماس های ما در ارتباط باشید.

اسکرول به بالا

خریـدِ مطمئن ، ارسـالِ ایمن

این سایت دارای نماد اعتماد الکترونیکی میباشد ، ما نماد را الزاماً جهت خریدی مطمئن و خیال آسوده شما فراهم کرده ایم ، تا بتوانید بدون نگرانی خرید با کیفیتی را با ما تجربه کنید. همواره در تلاشیم تا بهترین تجربه خرید آنلاین را برای شما عزیزان به ارمغان آوریم تا دید شما را به دنیای دیجیتال مثبت کنیم

» مشـاهـده مـحـصـولات